Početna strana > Hronika > Episkop Artemije pozvao monahe da se vrate u manastire
Hronika

Episkop Artemije pozvao monahe da se vrate u manastire

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 22. jul 2010.

Crkveni sud pokrenuo postupak protiv svih koji su napustili svetinje na Kosovu i Metohiji

Sveštenomonasi i jerođakoni koji su napustili nekoliko manastira u Eparhiji raško-prizrenskoj predati su Crkvenom sudu ove eparhije. Postupak je pokrenut pošto se monasi „nisu vratili u roku od mesec dana od napuštanja svoje dužnosti i svojih obitelji”, čime im se produžuje zabrana sveštenodejstva do okončanja postupka, navodi se u saopštenju Crkvenog suda Eparhije raško-prizrenske. Crkvenosudski postupak će biti obustavljen ukoliko se monasi odazovu pozivu umirovljenog episkopa raško-prizrenskog Artemija „da ljubavi radi, mira i jedinstva SPC radi prihvate sinodsku odluku”, ističe se u saopštenju.

U tekstu se objašnjava da je vladika Artemije umoljen od Svetog arhijerejskog sinoda da „zvanično i javno pozove odbegle sveštenomonahe, monahe i monahinje iz manastira Eparhije raško-prizrenske da se smesta vrate u manastire”, što je on i učinio dopisom od 16. jula. To saopštenje za javnost juče je objavljeno u celosti na pojedinim sajtovima koji nisu zvanični sajtovi SPC.

„Ostajući dosledni sebi, kako mi tako i naše monaštvo, da niti želimo, niti stvaramo raskol u SPC, za šta nas neki uporno optužuju, mi i ovog puta, izvršavamo odluku SA Sinoda”, piše u tom saopštenju.

Kako saznajemo, u ovoj fazi postupka crkvenom sudu predati su samo sveštenomonasi i jerođakoni, jer se smatra da je, budući da imaju viši monaški čin, njihova odgovornost veća. Nezvanično, neki od monaha raspitivali su se kako bi mogli da se vrate u svetinje koje su napustili bez kanonskog otpusta nadležnog arhijereja, odnosno administratora Eparhije, mitropolita Amfilohija. S druge strane, monasi koji su napustili manastir Crna Reka ističu da se niko od njih neće vratiti u crnorečku svetinju, kao i da nemaju saznanja da će to učiniti neko od monaha iz drugih manastira.

Protojerej mr Velibor DŽomić, član Pravnog saveta Mitropolije crnogorsko-primorske, kaže da pravila u slučaju pokretanja crkvenosudskog postupka predviđaju da crkvenosudski tužilac, po nalogu nadležnog episkopa, pristupi prikupljanju dokaza i pisanju optužnice.

 U toku pripreme optužnice i prikupljanja dokaza, okrivljeni klirici mogu biti pozvani da daju izjavu. Nakon podizanja optužnice crkveni sud svakom pojedinačno dostavlja optužnicu na koju klirici imaju pravo pisanog dogovora u roku od 14 dana od dana prijema. U ovakvim slučajevima, svaki postupak vodi se posebno, a ne kao na svetovnom sudu gde se optužnica može odnositi na više učinioca. Ukoliko okrivljeni klirik ne odgovori na optužnicu, kao što je to bio slučaj sa Dejanom Vilovskim, crkvena pravila propisuju da takav priznaje krivicu i sud usvaja predlog crkvenosudskog tužioca. Nakon roka od 14 dana, Eparhijski crkveni sud prema Ustavu SPC zaseda, utvrđuje krivicu i odmerava kaznu – ističe naš sagovornik.

(Politika)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner